Jak wytłumaczyć dziecku śmierć zwierzęcia?

Jak wytłumaczyć dziecku śmierć zwierzęcia? Zwierzęta domowe są również członkami rodziny, w której żyją. Często rodzice kupują lub adoptują zwierzę, aby zapewnić dzieciom towarzysza do zabawy i zaszczepić w nich większą odpowiedzialność. Ale niestety, prawdziwi przyjaciele też nas opuszczają. W takim przypadku pojawia się pytanie: jak poinformować dziecko o śmierci zwierzaka? Psychologowie radzą, aby nie próbować chronić dziecka przed smutkiem, żalem i łzami, są to normalne, naturalne przejawy ludzkich uczuć. Jeżeli temat śmierci psa, kota, chomika nie zostanie wyjaśniony i zamknięty będzie stale powracał. Ukrywanie prawdy, która przecież wyjdzie na jaw spowoduje odczuwanie przez dziecko nie tylko smutku, ale również rozczarowania i złości.    

Dlaczego ważne jest, aby wyjaśnić dziecku, czym jest śmierć?

Ponieważ śmierć jest nieodłączną częścią naszego życia. Każde dziecko spotyka się z tym wcześniej czy później: w kreskówkach, książkach lub prawdziwym życiu i ma pytania. Jeśli nie otrzymuje odpowiedzi, zaczyna samo się zastanawiać, a ponieważ nie ma odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, posługuje się tylko własną logiką. Najczęściej brak odpowiedzi powoduje różne obawy: lęk przed własną śmiercią, śmiercią bliskich, nieznanym, czymś nieziemskim. Dziecko może czuć, że coś jest przed nim ukrywane lub że jest oszukiwane. W Polsce nie można pochować zwierzęcia w dowolnym miejscu, do tego celu służą cmentarze dla zwierząt. Jednak ludzie najczęściej decydują się na kremację, przed którą mogą pożegnać się ze swoim pupilem.To pomaga dziecku przejść przez ból jaki towarzyszy rozstaniu z psem lub kotem.

Jak wytłumaczyć dziecku śmierć zwierzęcia?

Dzieci wszystko rozumieją, ale na etapie od dwóch do czterech lat nie są zbyt świadome utraty człowieka, a tym bardziej zwierzęcia.Tutaj wszystko jest prostsze, ponieważ obraz jest usuwany z pamięci, doznania nie są tak głębokie.Trzeba jednak pamiętać, że koty i psy kochają swoich małych właścicieli z oddaniem i bezinteresownie. Komunikacja i opieka nad nimi pomaga zwiększyć samoocenę dzieci.

Podstawową zasadą jest mówienie prawdy, dzięki temu dzieci nie poczują się oszukane i nie będą miały nadziei na powrót zwierzęcia. Należy wyjaśnić dziecku czym jest śmierć, oczywiście stosowanie do jego wieku. Może przechodzić ono przez etapy od zaprzeczenia do akceptacji, mogą wystąpić zmiany w zachowaniu i protesty. Ma prawo do przeżywania żałoby, rodzice powinni szczerze porozmawiać i odpowiedzieć na każde pytanie. Dziecko nie powinno być same podczas tego smutnego okresu, trzeba pozwolić mu na wypłakanie się, ponieważ przyniesie to rozładowanie emocji.      

Lepiej obejść się bez szczegółów śmierci zwierzaka. Jeśli dziecko o to poprosi, można zorganizować pożegnanie ze zwierzęciem. Korzystając z usług naszego krematorium dla zwierząt rodzina spotyka się z dyskretną atmosferą i dziecko wraz z rodzicami może towarzyszyć ukochanemu pupilowi w ostatniej drodze. Dajemy możliwość symbolicznego upamiętnienia zwierzęcia na naszym Drzewie Pamięci. Po spaleniu ciała wydajemy prochy w wybranej urnie, którą można przechowywać w domu, co pozwoli dziecku stale czuć obecność pieska lub kotka.

Rodziny z dziećmi często decydują się na zamówienie u nas portretu akwarelowego, który wykonujemy na podstawie zdjęć zwierzaka. Oferujemy także biżuterię srebrną do przechowywania prochów pupila i diamenty przypominające przyjaciół.To wspaniałe pamiątki. Czego unikać po śmierci zwierzaka? Jest jeszcze jedna zasada, której rodzice często nie przestrzegają.To tylko pogarsza sytuację psychiki dziecka i może wpłynąć na jego światopogląd i działania. Nie bierz od razu innego zwierzaka, mając nadzieję, że dziecko zapomni o poprzednim zwierzaku to może wywołać jeszcze większy stres.

Sposoby na pocieszenie dziecka po śmierci zwierzęcia?

Jakie mogą być sposoby pocieszenia dzieci po śmierci przyjaciela:

Utrwalenie pamięci (zrób album ze zdjęciami zwierzęcia, narysuj ulubionego chomika i włóż zdjęcie w ramkę, kup pamiątkę w postaci akwareli, biżuterii).

Po śmierci zwierzęcia, trzeba z dzieckiem rozmawiać zrozumiałym językiem oddającym prawdę. Rodzice powinni być otwarci na emocje swojego dziecka i szanować je. Nie można traktować żałoby przeżywanej przez dziecko jako coś niewłaściwego wymagającego szybkiego zakończenia. Dziecko ma prawo do smutku po śmierci ukochanego pupila tak samo jak dorośli, to naturalna reakcja na stratę.