Standardowa kremacja zwierzaka

„Na samym skraju nieba znajduje się miejsce zwane Tęczowym Mostem. Kiedy umiera zwierzę, szczególnie jeśli było bardzo kochane przez kogoś w tym życiu, trafia na Tęczowy Most. Niekończące się łąki i wzgórza, których nasi przyjaciele mogą razem biegać i bawić się. Jest pod dostatkiem pożywienia, wody i światła słonecznego, a naszym zwierzakom jest tam ciepło i wygodnie’’. Jeśli doznałeś straty ukochanego psa lub kota musisz stawić czoła pochówkowi. Zgodną z prawem formą pożegnania przyjaciela jest standardowa kremacja zwierzaka. Animal Eden to krematorium dla zwierząt które rozwiązuje wszystkie problemy organizacyjne i nie trzeba się martwić co zrobić z ciałem. Nasze przepisy surowo zabraniają zakopywania zwierząt (art. 162 §1 Kodeksu wykroczeń), jedyną formą jest spopielenie zwłok i pochowanie na cmentarzu dla zwierząt lub przechowywanie urny z prochami w domu. Nie martw się o koszty, są dość przystępne. Nie ma też wątpliwości co do moralnej strony zagadnienia.

Usługa kremacji zwierząt pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile po stracie przyjaciela

Kiedy zwierzęta umierają, szczególnie dotkliwe jest pytanie, co zrobić z jego zwłokami. Niestety, w naszym kraju jest niewiele cmentarzy dla zwierząt. Najbardziej racjonalnym wyjściem jest kontakt z krematorium dla zwierząt Animal Eden, w którym pracownicy podczas rozmowy telefonicznej udzielają niezbędnych informacji o procedurze spopielania.

Nie trzeba samodzielnie przywozić zwierzęcia do krematorium, taką usługę świadczy firma bez względu czy trzeba odebrać zwłoki z domu czy z kliniki weterynaryjnej. Zapewniona jest przyjemna atmosfera pożegnania zwierzaka, istnieje możliwość zakupu pięknej urny (ceramika, mosiądz, drewno, metal, włókno szklane, szkło), którą można ustawić w domu w dowolnym miejscu.

Urny różnią się od siebie kolorem, kształtem i wzornictwem. Eleganckie naczynia na szczątki naszych małych przyjaciół to najlepsza opcja, ponieważ właściciele chcą mieć je w domu jako dobrą pamiątkę po ukochanym przyjacielu. Nieustannie będzie Ci przypominała o szczęśliwych chwilach z małym członkiem rodziny. Do spalania można przekazać jego obrożę, smycz lub zabawkę. 

Ponadto świadczona jest dodatkowa usługa a mianowicie upamiętnienie psa lub kotka symbolicznie na Drzewie Pamięci. Jeżeli czujesz taką potrzebę możesz nabyć pamiątki w postaci akwareli malowanych na podstawie przekazanego zdjęcia, zamówić diament, srebrną biżuterię, która służy do umieszczenia prochów swojego przyjaciela.

Standardowa kremacja zwierzaka

Procedura jest całkowicie zgodna z prawem i polega na spaleniu ciała zwierzęcia w specjalnym piecu. Powstałe prochy można pozostawić w domu, rozrzucić lub zakopać na cmentarzu. W przypadku właścicieli kotów domowych, psów i innych zwierząt możliwe jest skorzystanie ze standardowej zbiorowej kremacji. Procedura polega na spopielenie kilku ciał zwierząt jednocześnie, dlatego nie ma możliwości odbioru prochów.  Wiele osób wybiera kremację indywidualną, podczas której spopielane są tylko zwłoki Twojego zwierzaka, a po jej zakończeniu prochy są umieszczane w wybranej urnie i przekazywane. W każdym przypadku procedura pozostaje bez wpływu na ekosystem środowiska.

Zakres usług krematorium dla zwierząt:

Wszyscy pracownicy krematorium dla zwierząt mają świadomość, że śmierć czworonożnego przyjaciela to zawsze tragedia dla każdego z nas. Nasze koty i psy są przyjaciółmi, bliskimi rodziny, a nawet ratownikami życia. Dlatego gdy umrą, chcemy ich godnie pochować.

Dlaczego standardowa kremacja zwierzaka jest tak potrzebna?

Każda osoba stara się wzbogacać życie swojego zwierzaka do końca. Współczesna medycyna daje wiele możliwości wyleczenia z różnych chorób. Jednak urazy, ciężkie choroby, wypadki i po prostu starość prowadzi do śmierci. Krematorium w tym przypadku rozwiązuje wiele problemem na raz, dlatego właściciel nie musi o tym myśleć. Wystarczy tylko jeden telefon do konsultanta krematorium i jego pracownicy zaopiekują się zwierzęciem po jego śmierci i zrobią to tak, jak chcą tego właściciele.

Kremacja zwierząt na terenie naszego kraju stała się popularną usługą, wiele osób, których zwierzęta zmarły, woli taki pochówek niż narażenie się na karę grzywny i zakopanie ciała psa lub kota w ziemi. Standardowa kremacja zwierzaka cieszy się dużym zainteresowaniem w krajach europejskich i Ameryce, ponieważ nie występują żadne problemy sanitarne.

Co zapewnia krematorium dla zwierząt?

Główna część pracy związana jest z transportem do krematorium i załatwieniem dokumentów. Pojazd, którym przewożone są zwłoki, jest wyposażony zgodnie z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi. Standardowa kremacja zwierząt jest naprawdę godna szacunku dla właścicieli zmarłych przyjaciół. Usługa indywidualnej kremacji zwierząt stopniowo nabiera rozpędu i jest już poszukiwana przez wielu właścicieli zwierząt domowych, którzy chcą zabrać swoje zwierzę do zaświatów z wszelkimi honorami.

Pozytywne cechy kremacji zwierząt

Właściciel zwierzaka nie będzie miał problemów z pochówkiem. Nie trzeba myśleć o tym, co robić po jego śmierci. Z usług kremacji można skorzystać także wtedy, gdy weterynarz musiał dokonać uśpienia zwierzęcia, ponieważ cierpiało z powodu nieuleczalnej choroby. Każda osoba ma możliwość zachowania pamięci o naszych mniejszych przyjaciołach. Usługa kremacji będzie kosztować mniej niż pochówek na cmentarzu dla zwierząt. Na takich cmentarzach co roku pobierana jest opłata za miejsce pochówku. Proces kremacji rozwiązuje ten problem. 

Pierwsze kroki po stracie zwierzaka

Pierwsze kroki po stracie zwierzaka. Ludzie odczuwają miłość do swoich zwierząt domowych, więc to naturalne, że czują się zdruzgotani, gdy umiera ukochany pies lub kot. Z biegiem lat wspólnego życia zwierzaki stają się członkami rodziny. Ale ich wiek jest znacznie krótszy niż u człowieka. Tak więc prędzej czy później każdy z właścicieli staje przed pytaniem: gdzie możliwe jest pochowanie zwierzaka? W lesie czy w polu jest to niemożliwe – jest karalne, nie można wyrzucić do śmieci – to jest nieludzkie. Trzeba mieć świadomość, że po śmierci zwierzęta stają się odpadami biologicznymi, z którymi należy się odpowiednio obchodzić. Więc co trzeba zrobić po śmierci zwierzaka? Skontaktować się z krematorium, takim jak Animal Eden, gdzie można liczyć na doradztwo, wsparcie, odbiór ciała i kremację.

Czego nie robić po stracie zwierzaka?

Pamiętaj, osoby, które pochowały swojego czworonożnego przyjaciela na polach, w lasach lub nad zbiornikami wodnymi, nie tylko złamali prawo, ale być może narazili ludzi na ryzyko zarażenia groźną chorobą. Nielegalne jest chowanie zwierzaka pod balkonem, na podwórku, a nawet w ogródku własnego domu. Nie można też wpuścić trumny z ciałem kotka czy psa do rzeki lub innego zbiornika wodnego, wyrzucić do domowego pojemnika na śmieci lub wywieźć na wysypisko śmieci.

Zasady utylizacji odpadów biologicznych nie tylko zabraniają właścicielom grzebania ciał swoich pupili, uważa się, że takie spontaniczne pochówki mogą być niebezpieczne. Mogą zostać wykopane przez inne zwierzęta, mogą zostać zmyte przez wody gruntowe. Jeśli w zwłokach i produktach rozkładu znajdują się groźne infekcje, zarażeniem mogą ulec inne zwierzęta i ludzie. Jeśli naruszysz zasady grzebania zwierząt, możesz zostać ukarany grzywną. Kremacja zwłok jest optymalnym rozwiązaniem. 

Przechowywanie pamiątek, sadzenie drzewa lub rośliny doniczkowej na pamiątkę swojego zwierzaka, tworzenie albumu ze zdjęciami lub portretów w ramkach lub w inny sposób zapisywanie chwil, które spędziłeś ze swoim zwierzakiem, może pomóc Ci poradzić sobie z żalem. W krematorium dla zwierząt Animal Eden możesz zamówić akwarele będące piękną pamiątką, a są wykonywane na podstawie dostarczonych zdjęć pupila. Dostępna jest również srebrna biżuteria dająca możliwość przechowywanie prochów swojego zwierzaka w sposób bardzo subtelny.

Pierwsze kroki po stracie zwierzaka

Jak możesz legalnie postąpić ze zwłokami zwierząt domowych? Pierwsze kroki należy skierować do krematorium Animal Eden, tam konsultant udzieli wskazówek jak będzie przebiegała procedura odbioru zwierzaka z domu lub lecznicy weterynaryjnej. Każdy właściciel czworonoga ma zagwarantowaną dyskretną atmosferę, aby w ciszy i spokoju wspólnie z rodziną pożegnać swojego przyjęcia. Może również symbolicznie upamiętnić go na Drzewie Pamięci.

Kremacja to najpopularniejszy i najtańszy sposób na pochowanie zwierzaka, może być indywidualna lub wspólna. W przypadku indywidualnej kremacji spalone zostanie tylko Twoje zwierzę, a urna z jego prochami zostanie Ci przekazana. Podczas zbiorowej kremacji zwłoki zwierząt spala się we wspólnym piecu i prochy nie są przekazywane właścicielom. Nie trzeba poszukiwać urny na prochy, w holu znajduję się ich duży wybór. Można samodzielnie zdecydować, czy prochy mają spocząć w urnie drewnianej, metalowej, ceramicznej, z mosiądzu, włókna szklanego, plastiku czy masy perłowej. Dostępny jest duży wybór wzorów, kształtów i kolorów.

Procedura kremacji zwierząt domowych

W przypadku większości zwierząt domowych znalezienie miejsca pochówku jest niezwykle trudne, zakopanie zwłok gdziekolwiek jest niezgodnie z prawem. Dostępność cmentarzy dla zwierząt jest niewielka, dlatego znalezienie takiego miejsca jest niezwykle trudne. Ale kremacja pozwoli na zorganizowanie godnego pożegnania i nie obciąży Cię dodatkowymi problemami moralnymi i fizycznymi. Będziesz mieć więcej czasu na spokojne pożegnanie, a zwierzak pozostanie w Twojej pamięci taki, jaki był za życia. Jeśli potrzebujesz pomocy przy kremacji, skontaktuj się ze specjalistami krematorium dla zwierząt. Możesz liczyć na delikatność i ostrożne obchodzenie się ze zwierzakiem na wszystkich etapach procesu.

Korzystając z usług krematorium dla zwierząt można liczyć na kompleksową i sprawną obsługę, to legalny sposób na wysłanie zwierzaka w ostatnią podróż. Czas potrzebny od chwili odbioru zwłok do momentu przekazania urny z prochami wynosi od 2 do 8 dni. Pracownicy krematorium służą swoją pomocą zarówno przy wyborze urny, jej personalizacji jak i wyborze oryginalnych pamiątek jak diamenty, srebra biżuteria czy odciski łapek pupila.

Dlaczego kremacja zwierząt domowych jest najlepszą opcją?

Zabieg przeprowadzany jest w profesjonalnym krematorium dla zwierząt a jego zwłoki umieszczane jest w piecu z zamkniętą komorą. Temperatura spalania w nim dochodzi do 1000°C. Nowoczesne wyposażenie technologiczne nie szkodzi środowisku i pozwala na utylizację pozostałości z maksymalną wydajnością. Po zakończeniu spalania sterylny popiół pozostaje w komorze w objętości nie większej niż 30% ciała. Koszt kremacji zwierzęcia uzależniony jest od jego wagi i wyboru rodzaju procedury. 

Usługi krematorium dla zwierząt – krok po kroku

Usługi krematorium dla zwierząt – krok po kroku. Kiedy masz do czynienia ze stratą ukochanego zwierzaka może być trudno przygotować wszystko, czego potrzebujesz, aby zaopiekować się nim po śmierci. Dlatego bardzo ważne jest, aby proces planowania rozpocząć jak najwcześniej. Nie lubimy myśleć o kremacji lub pochówku zwierząt domowych, ponieważ nie chcemy zmierzyć się z myślą o odejściu naszego ukochanego przyjaciela. Chociaż może to być trudne, poznanie opcji z wyprzedzeniem pomoże poradzić sobie z bólem, gdy nadejdzie czas. Zrozumienie procesu żałoby i tego, co dzieje się z Twoim zwierzakiem po śmierci, może znacznie zmniejszyć lęk i niepokój związany z tą sytuacją, a Ty możesz spędzić ostatnie dni swojego zwierzaka, wiedząc, co dalej. Gdzie zasięgnąć ważnych informacji? Jedną z usług krematorium dla zwierząt Animal Eden jest doradztwo po stracie psa lub kota, konsultant udziela wszelkich wskazówek jak postępować w takiej sytuacji.

Jaki pochówek dla zwierząt?

Nasi czworonożni przyjaciele są niemal pełnoprawnymi członkami rodziny. A jeśli dbamy o nasze ukochane psy i koty za życia, to musimy zadbać również o godny pochówek po śmierci. Cywilizowanym rozwiązaniem tego problemu jest spalenie zwłok w specjalnym piecu w krematorium. Urządzanie pochówków zwierząt domowych na terenie miasta pod groźbą wysokiej grzywny jest prawnie zabronione. Procedura kremacji zwierząt domowych w krematorium dla zwierząt jest wolna od tych niedociągnięć. Działasz całkowicie zgodnie z prawem, płacisz tylko raz i rezygnujesz z dodatkowego stresu związanego z transportem zwłok. Nowoczesne wyposażenie technologiczne nie szkodzi środowisku i pozwala na utylizację pozostałości z maksymalną wydajnością.

Usługi krematorium dla zwierząt krok po kroku

Kremacja zwierząt jest podstawowym i jedynym legalnym wyborem dla rodzin pogrążonych w żałobie po stracie ukochanego czworonożnego członka rodziny. Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na kremację swojego zwierzaka, ponieważ pozwala im to uczcić jego odejście. Następnie mogą zdecydować, czy prochy zwierzęcia zatrzymać, zakopać, a nawet rozrzucić.

Jeśli wybrałeś spalenie ciała, wybierz krematorium dla zwierząt Animal Eden a, już podczas rozmowy telefonicznej uzyskasz informację jak krok po kroku odbędzie się cała procedura. Dowiesz się jak szybko zostanie odebrane ciało, jak wygląda niezbędna dokumentacja a co istotne pracownik krematorium udzieli Ci wsparcia.

Czas od chwili odbioru ciała od Ciebie, do momentu otrzymania urny z prochami wynosi 2 do 8 dni. Możesz skorzystać z pomocy podczas zakupu urny odpowiedniej wielkości oraz w najbardziej optymalnym dla Ciebie kształcie. Mamy w ofercie urny wykonane z ceramiki, mosiądzu, drewna, stali, gliny z domieszką ciekłego brązu, masy perłowej i włókna szklanego. Oferujemy także sprzedaż pamiątek, które pozwolą nawet użyć prochów Twojego zwierzaka do stworzenia wspaniałej biżuterii.

Co oferuje krematorium dla zwierząt?

Decydując się na wizytę w krematorium dla zwierząt, zostaniesz powitany przez sympatycznego pracownika, który oprowadzi Cię po obiekcie, pozwalając zapoznać się z procesem kremacji i wybrać opcje dotyczące urn i pamiątek. Wielu właścicieli zwierząt domowych decyduje się na prywatne kremacje, dostępne jest pomieszczenie przeznaczone do oglądania procesu. Jest tutaj pomieszczenie z komorą kremacyjną, w której odbywa się proces spalania.

Jak wygląda proces kremacji zwierząt?

Rodzaje kremacji:

Po podjęciu decyzji, która usługa kremacji jest najlepsza dla Ciebie, nadszedł czas, aby przejść dalej. Kiedy Twoje zwierzę przybywa do krematorium jest umieszczane w komorze kremacyjnej. Temperatura podczas spalania wynosi do 1000 stopni Celsjusza, procedura trwa średnio 1 do 2 godzin, jest to zależne od wielkości zwierzęcia. Takie warunki powodują odparowanie materii organicznej i zamianę ciała zwierzęcia w popiół. Po zakończeniu procesu prochy pozostawia się do ostygnięcia, a następnie umieszcza w wybranej urnie.

Koszt kremacji zwierząt domowych może się znacznie różnić. Jednym z głównych czynników, które krematorium bierze pod uwagę przy ustalaniu ceny, jest waga Twojego pupila, kremacja małych zwierząt jest znacznie szybsza niż dużych. Indywidualna kremacja zwierzęcia kosztuje od 610 do 1370 złotych. Kremacja zbiorowa od 120 do 510 złotych. Najłatwiejszą i najbardziej niezawodną opcją uhonorowania Twojego zwierzaka jest telefon do naszego krematorium, a nasi pracownicy zabiorą ciało Twojego zwierzaka.  

  

Jak działa krematorium dla zwierząt?

Jak działa krematorium dla zwierząt? Wielu z nas ma zwierzęta. Kiedy nadchodzi czas pożegnania się ze zmarłym przyjacielem, nie każdy wie, jak postąpić właściwie. Zakopywanie zwierząt w ziemi jest prawnie zakazane (art. 154 par.1 i 2, art. 162 par.1 kodeksu wykroczeń) a cmentarzy dla zwierząt w Polsce jest niewiele. Rozwiązaniem jest krematorium dla zwierząt, czyli spopielenie zwłok ukochanego zwierzaka. Krematorium dla zwierząt Animal Eden umożliwia właścicielowi psa, kota czy królika ostatnie pożegnanie i uczestniczenie w całym procesie. Każdy może liczyć na indywidualne podejście i okazanie troski przez personel wykonujący pośmiertne spalenie zwierzęcia.

Jak działa krematorium dla zwierząt?

Przez wielu właścicieli zwierząt domowych usługi krematorium zwierząt są poszukiwane. Często osoby prywatne przekazują słowa wdzięczności za pracę a organizacje wolontariackie wystawiają pozytywne komentarze. Warto zauważyć, że z czasem usługi kremacji zwierząt zaczęły być traktowane jako coś oczywistego. Co zrobić aby skremować zwłoki ukochanego pupila? Wystarczy zadzwonić do krematorium dla zwierząt Animal Eden a konsultant przekaże niezbędne informacje o krokach jakie trzeba podjąć, aby skorzystać z usługi. Spalarnia organizuje odbiór zwłok zwierzęcia z domu lub z kliniki weterynaryjnej. To właśnie kremacja jest najbardziej humanitarnym, a ponadto legalnym sposobem zabrania pupila w ostatnią podróż.

Dlaczego potrzebna jest kremacja zwierząt?

Kiedy ludzie umierają, wszyscy wiedzą, że trzeba iść na pogrzeb. Kiedy zwierzę umiera, ludzie nie wiedzą, co zrobić. Latem właściciele wyjeżdżają i zakopują szczątki w wybranym miejscu, łamiąc w ten sposób prawo. Faktem jest, że produkty rozkładu martwego zwierzęcia są źródłem skażenia otaczającej ziemi. Inny zwierzak lub osoba może przez nią przejść, przynieść infekcję do domu i zarazić innych. Duża koncentracja pochówków w pobliżu wód gruntowych doprowadzi do ich zanieczyszczenia a korzystanie z takiej wody może spowodować poważne zatrucia. Zgodnie z prawem zwłoki zwierząt zaliczane są do odpadów biologicznych i nie ma możliwości ich zakopania w ziemi. Można natomiast je legalnie zutylizować poprzez kremację. Animal Eden stara się spopularyzować nowoczesne podejście do pożegnania zwierząt domowych po ich śmierci.

Jakie usługi świadczy krematorium dla zwierząt?

Usługi są dość proste. Istnieje indywidualna kremacja zwierząt: przy takiej kremacji spalane jest ciało tylko jednego zwierzęcia, a wszystko to dzieje się w komorach wysokotemperaturowych przeznaczonych do kremacji jednego psa lub kota. Popioły są zwracane właścicielom zwierząt w specjalnej urnie. Również przy indywidualnej kremacji przewidziana jest możliwość osobistej obecności.

Istnieje również kremacja ogólna: odbywa się ona we wspólnej komorze, w której jednocześnie kremuje się kilka zwierząt, miesza się prochy, a następnie usuwa, więc właściciel nie może zabrać prochów swojego zwierzęcia. Koszt uzależniony jest od wagi zmarłego czworonoga, obejmuje dojazd do klienta, zabranie zwłok oraz ich transport, sam proces spopielania oraz zwrot prochów właścicielowi. Pracownicy krematorium dla zwierząt Animal Eden współczują właścicielom w przypadku utraty zwierzęcia i pozostawiają im decyzję o wyborze procedury. Są oni pasjonatami tego, co robią i kochają zwierzęta.

Jak wygląda procedura kremacji zwierząt?

Podczas przeprowadzania takiej procedury stosuje się piec-kremator zdolny do wytworzenia temperatury od 600 do 1000°C. W rezultacie ciało spala się w ciągu 60-90 minut. W tej temperaturze zwłoki zamieniają się w zwykły popiół, właściciel otrzymuje urnę z prochami zwierzaka którą można przechowywać w domu, zakopać w ziemi lub rozrzucić prochy ku pamięci zmarłego przyjaciela. 

Opierając się na najbardziej humanitarnych motywach, niektórzy właściciele muszą wyrazić zgodę na eutanazję chorego zwierzęcia, pojawia się pytanie, jak prawidłowo ją przeprowadzić. A jeśli zwierzę miało chorobę, która może się rozprzestrzeniać, to usuwanie jest możliwe tylko przez spopielenie w krematorium, jest to regulowane przez współczesne przepisy, ponieważ zwierzęta mogą przenosić tę infekcję podczas pochówku. Kliniki weterynaryjne są zobowiązane do utylizacji zwłok zgodnie z normami i wymogami w tym zakresie, czyli kremacji zwierzęcia.

Urny oraz pamiątki dostępne w krematorium dla zwierząt

Każdy wybiera urnę według swojego uznania a asortyment jest duży. W ofercie krematorium dla zwierząt znajdują się urny w różnych rozmiarach, wzorach i wykonane z różnych materiałów: ceramika, mosiądz, drewno, stal, glina z domieszką ciekłego brązu, włókno szklane, szkło, masa perłowa. Można dokupić stojak, na urny który ułatwi jej przechowywanie w domu. Bardzo piękną usługą cenioną przez wielu właścicieli zmarłych zwierząt jest wykonanie niezwykłej pamiątki w postaci portretu akwarelowego tworzonego na podstawie przekazanego zdjęcia. Taki obraz przywoła miłe wspomnienia i poczucie, że ukochany pupil jest nadal z nami.Taką usługę oferuje krematorium dla zwierząt Animal Eden z możliwością naniesienia napisu z imieniem i datą śmierci zwierzaka.Tutaj można również zakupić diament miłości który staje się symbolem wiecznej pamięci. Godna polecenia jest także srebrna biżuteria, w której można w dyskretny sposób przechowywać prochy swojego pupila. 

Jak wytłumaczyć dziecku śmierć psa?

Jak wytłumaczyć dziecku śmierć psa? Śmierć ukochanego psa to problem, z którym prędzej czy później przychodzi zmierzyć się wszystkim jego posiadaczom. Dodatkowe utrudnienie pojawia się, gdy w domu mieszkają małe dzieci. Rozmowy o śmierci nigdy nie są proste, a już zwłaszcza jeśli chodzi o pupila. Jak wytłumaczyć dziecku śmierć psa? W jaki sposób podejść do tematu, a jakich postaw zdecydowanie musimy unikać?

Szczerość na pierwszym miejscu

Niektórzy uważają, że okłamywanie dziecka pozwala zaoszczędzić trochę czasu, tak aby najpierw samemu przeżyć żałobę. Niemniej jednak okazuje się, że maluchy są bardzo sprytne i domyślne, zatem zdecydowanie nie tędy droga. Niestety, bardzo szybko orientują się, że coś jest nie tak. Kłamstwo typu „pies mieszka chwilowo u babci” czy podobne prędzej czy później wychodzi na jaw, przy czym niesie za sobą wiele efektów ubocznych. Dziecko może poczuć się oszukane, co dodatkowo spotęguje uczucie gniewu i rozpaczy. Z maluchem trzeba być szczerym, nawet jeśli wydaje nam się, że pociecha jest za mała, aby cokolwiek z tego rozumieć. Oczywiście, nie musimy używać patetycznych słów czy pojęć – te będą dla dziecka zdecydowanie za trudne. Możemy natomiast posłużyć się słynnym pojęciem tęczowego mostu. Zwróćmy uwagę dziecka na fakt, iż zwierzę ma się dobrze, nic go nie boli, jest mu po prostu lepiej. Jednocześnie przypominajmy, że taka jest kolej rzeczy, a umieranie jest czymś całkowicie normalnym. Śmierć ukochanego psa z pewnością będzie bolesna, zwłaszcza dla dzieci, które po raz pierwszy stykają się z tym tematem. Dlatego też do rozmowy musimy się dobrze przygotować. Nastawmy się na to, że maluch okaże negatywne emocje, przemyślmy też, w jaki sposób przekazać mu negatywną wiadomość.

W jaki sposób rozmawiać o śmierci psa?

Wiemy już, że rozmowy o śmierci psa zwyczajnie nie można uniknąć. Nie warto odkładać jej w czasie, gdyż wbrew pozorom nie stanie się to dla nas ani dla dziecka mniej bolesny temat. W jaki sposób rozmawiać z maluchem o śmierci psa? Przede wszystkim musimy dopasować się do wieku dziecka. W przypadku najmłodszych mówimy obrazowo, używamy porównań. Możemy też posłużyć się różnego typu książeczkami edukacyjnymi, traktującymi o tej tematyce. Niestety, na chwilę obecną nie ma ich na rynku zbyt wiele, jednak można znaleźć pewne wartościowe tytuły. Ze starszymi dziećmi rozmowa przebiega nieco łatwiej, bowiem rozumieją one zdecydowanie więcej, niż maluchy. Niemniej jednak musimy przekazywać informację w sposób delikatny, mając na uwadze emocje pociechy. Możemy mówić już nieco bardziej dosłownie, nie unikając przy tym słowa śmierć czy umieranie. Oczywiście, tutaj również bierzemy pod uwagę wiek, ale także dojrzałość emocjonalną. Niektóre dzieci zdecydowanie szybciej rozumieją pewne kwestie, inne wolniej przyswajają wiadomości. 

Kiedy powiedzieć dziecku o śmierci psa?

Rodzice najczęściej zadają sobie pytanie, kiedy właściwie należy poinformować pociechę o tym, że pies nie żyje? Otóż wiele zależy tutaj od tego, w jakich okolicznościach doszło do śmierci. Czasami poprzedza ją choroba, która staje się centrum zainteresowania życia rodzinnego. W takim przypadku od początku stawiamy na szczerość – mówimy dziecku, że zwierzę może nie przeżyć choroby. Najgorsze, co możemy zrobić, to budować w dziecku poczucie nadziei. Oczywiście, nigdy nie jesteśmy przewidzieć, kiedy i w jakich okolicznościach odejdzie zwierzę, jednak w przypadku śmiertelnej choroby nie mówmy dziecku, że za chwilę pies znów wróci do codziennej aktywności. Nieco trudniej jest w przypadku, gdy śmierć następuje nagle. Niemniej jednak tutaj również warto postawić na szczerość, nie zwlekając z przekazaniem smutnej wiadomości. Pamiętajmy, że zawsze jest dobry moment na to, aby zacząć oswajać dziecko z tematyką śmierci zwierząt, nawet jeśli pies ma się jeszcze całkiem dobrze. Możemy to zrobić na przykład przy okazji śmierci psa sąsiada czy innych członków naszej rodziny. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej pogodzić się z tym, że zwierzęta odchodzą, a ich cykl życia jest znacznie krótszy, niż w przypadku ludzi.

Nowy pies? Tak, ale nie od razu

Niegdyś popularnym rozwiązaniem było kupowanie dziecku nowego psa, który miał służyć niejako otarciu łez po śmierci poprzednika. Niemniej jednak takie wyjście z sytuacji jest jednym z najgorszych. Z jednej strony nie dajemy dziecku czasu na żałobę, z drugiej strony ograniczamy mu możliwość pokochania nowego zwierzaka. Maluch rzadko jest w stanie skupić się na nowym mieszkańcu domu, gdyż ciągle nosi w sercu poprzednika. Na nowego psa pewnie przyjdzie pora, jednak pamiętajmy, że dziecko musi w pierwszej kolejności przeżyć swoje negatywne emocje. Nie starajmy się chronić malucha przed nimi za wszelką cenę – to nie jest żadne rozwiązanie. Oczywiście, zarówno nam, jak i dziecku będzie bardzo ciężko, dlatego istotne jest wzajemne wsparcie oraz zrozumienie. Postarajmy się skupić na pozytywnych aspektach, na przykład takich, że pies już nie choruje i jest mu o wiele lepiej, będąc zdrowym i przepełnionym energią gdzieś w zupełnie innym świecie.